Shalom, Presidente do Brasil!

Koncem minulého týdne zaplavila internet a sociální sítě zpráva, že presidentské volby v Brazílii vyhrál „protiproudový“ politik Jair Bolsonaro, načež nemalá část pronárodně orientovaných propukla v jásot. Líbí se jim, že bývalý voják s ostrým jazykem nekompromisně bojuje proti drogám, nemá rád buzeranty, levičáky, zločince, nechce pomáhat zemím, kde vládnou komouši a se „sluníčkářskými“ médii se taky nemazlí. Fanouškovská videa, která se o Bolsonarovi po internetu šíří, ve vás zanechají přesvědčivý dojem, že srdce tohoto svérázného saopaulského pistolníka buší jen pro dobro jeho vlasti. Uznávám, že bych s radostí uvítal, kdyby se do čela této, ač korupcí a mafií prolezlé, tak přeci jen ještě stále bohaté, veliké a tedy nikoli zcela bezmocné, země postavil muž shora uvedených kvalit. 

Znaje ovšem mechanismy, na nichž od 8. května 1945 stojí běh světa, zdráhal jsem se příběhu o brazilském Mesiáši – jak zní jeho druhé, krásné, brazilské jméno – uvěřit. Konec konců, Brazílie je liberálně-demokratická země, a v liberálně demokratických zemích to v politice výš, než na starostu vesničky střediskové, nedotáhne nikdo, kdo nesložil slib věrnosti Šalamounově říši. Blábol? Spiklenecká teorie? 

„Miluji lid Izraele a stát Izrael. Pro rok 2019 a dále budu podporovat rozvoj vzájemných vztahů a oboustranně produktivní spolupráce,” slíbil novopečený prezident Brazílie, jenž vůbec první rozhovor po svém zvolení poskytl, hádejte, kterým novinám? Folha de S. Paulo či O Estado? Těsně vedle: Izraelskému deníku Israel Hayom, ze kterého si dokonce i největší izraelský list Ha’aretz, kvůli jeho nekritické náklonnosti k Benjaminu Netanjahuovi uštěpačně utahuje, že jsou to „Bibiho noviny“. A kam pojede prezident státu s 208 miliony obyvatel na svoji první státní návštěvu po nástupu do úřadu? K sousedům do Bolívie, Peru, Argentiny? Ne. Do Ruska? Ne. Tak do Číny nebo USA? Nikoli. Správná odpověď: Do Izraele. „Buďte si jisti, že se můžete spolehnout na náš hlas v OSN téměř ve všech otázkách, které se týkají státu Izrael“, cituje Bolsonara portál israel.cz. Odkud se takto vypjatá, slizská servilita vůči židovskému pidistátu vlastně bere, zůstává zatím záhadou, ale zkušenost mi říká, že se to brzy vybarví.

Voliči se radují z vítězství svého kandidáta. Foto: Times Of Israel

Podívejme se však, co má tento „ultrapravičák“, jak ho titulují rakouské noviny, vlastně v plánu doma. Proti ochráncům amazonských deštných pralesů, plic naší planety, je připraven zakročit nekompromisní vojenskou silou, chce znovu povolit těžbu v chráněných přírodních oblastech a chystá se zprivatizovat stovky státních podniků včetně vlajkových lodí brazilské ekonomiky (Petrobras, Electrobras). Realizaci této agendy má mít v gesci Bolsonarův budoucí ministr financí, ekonom Paulo Guedes, vyškolený v USA nikým jiným, než jedním z architektů celého podruhoválečného kapitalistického systému, díky kterému se celý svět těší tak skvělému ekonomickému zdraví, židovským ekonomem Miltonem Friedmanem. Bolsonarův Fahrplan v kostce: vydrancovat vlastní přírodu, rozkrást majetek státu a klanět se Židům. Pro miliony obyčejných Brazilců opravdová spása.

Zleva doprava: Carlos a Eduardo Bolsonaro, synové nově zvoleného “protiproudového” brazilského prezidenta.

Jair Bolsonaro je jen další bezpečný hromosvod hněvu zbídačených, opět oblbnutých davů – vyrobený v Brazílii, certifikovaný u Mrtvého moře.

Aktualisace: A obrázek je kompletní.